Mobilní fasádní studio společnosti Sto
Tmavé odstíny na fasádě

Originální fasáda, odpovídají vkusu investora, je dnes už samozřejmostí. Někdo dosáhne jedinečnosti své stavby pomocí výrazných architektonických prvků, jiný preferuje méně často používané obkladové materiály nebo struktury povrchů. Mezi běžné a poměrně snadno dostupné nástroje patří v očích majitelů nemovitostí i výrazný barevný odstín. A ne vždy to je z důvodu být originální za každou cenu. prostě se mu jen konkrétní odstín na fasádě jeho domu líbí. Jeden by řekl, že „proti gustu žádný dišputát“, ale jako většina věci i tady musí přijít to pověstné „ale“.

Tmavé odstíny na zateplené fasádě: jde to, ale…

Pro dosažení požadovaného tepelného a finančního komfortu bydlení musí majitel domu zajistit i poměrně vysoké tepelně-izolační vlastnosti obvodových stěn. Technicky i ekonomicky nejvhodnějším řešením bývá použití vnějšího kontaktního zateplovacího systému s polystyrénem a povrchem z tenkovrstvé probarvené omítky. Avšak právě tady může vyvstat problém – ne každý výrazný či sytý barevný odstín bývá pro použití na zateplovacích systémech vhodný.

Teplo nemůže dovnitř ani ven

Sluneční paprsky, dopadající na fasádu nezatepleného domu z masivního zdiva, ohřívají povrch a vzniklé teplo je rychle předáváno do vnitřku konstrukce, kde se „rozplyne“ a schová, v noci je pak postupně sáláno zpět. To u současných zateplených staveb není možné – v zateplovacích systémech máme proti úniku tepla z interiéru směrem ven instalovaný tepelný izolant. Polystyrén sice nepustí teplo z domu ven, ale také brání jeho prostupu do konstrukce. Teplo pak v průběhu slunečného dne zůstává v tenké vrstvě fasádní omítky a zvyšuje teplotu jejího povrchu.

Zvýšená teplota poškozuje omítku

Při použití tmavých barevných odstínů může na fasádách pod vlivem slunečního záření stoupnout teplota povrchových ploch až na 80° C. To je kritický teplotní rozsah pro stěnové konstrukce. Následkem teplotní roztažnosti v ní dochází ke tvorbě mikrotrhlin anebo i k jejímu oddělování od podkladní vyztužené stěrky.

Tmavé odstíny na fasádě vyžadují technologicky odpovídající nátěrové materiály

Řešením společnosti Sto je matná fasádní barva StoColor X-black, která je vybavena schopností udržovat maximální teplotu pod 70° C.

Barva nejen odráží sluneční světlo z oblasti blízké infračervené části spektra a snižuje solární ohřev povrchů fasád. Navíc také dokonale kopíruje strukturu omítky a zvyšuje odolnost proti tvorbě trhlin v podkladu. Barva StoColor X-black je samozřejmě vysoce vodoodpudivá, paropropustná a odolná alkáliím.

Spojení zateplovacího systému Sto StoTherm Classic se Stolit X-black je pro tmavé fasády ideální

Zatímco zateplovací systém StoTherm Classic® je extrémně odolný a zaručuje dlouhodobé
zachování hodnoty, omítka Stolit X-black, tónovatelná téměř ve všech barevných odstínech systému StoColor a na přání i v celé řadě dalších barevných odstínů, spolehlivě odolává hrozbám, plynoucím z použití tmavých fasádních barev. Společně tak oba produkty vytváří bezkonkurenční tým, který majiteli domu zajistí dokonalý vzhled a trvanlivost fasády.

V případě zájmu o zateplení Vašeho rodinného domu, prosím využijte náš poptávkový formulář a my Vás budeme v nejbližším možném termínu kontaktovat.